BRUKSIZM – LECZENIE TOKSYNĄ BOTULINOWĄ

Jest to bardzo częstą i powszechna dolegliwość. Polega na zaciskaniu zębów i zgrzytaniu zębami podczas snu. Czynności te prowadzą niestety do uszkodzenia zębów, ich nadmiernego ścierania, ale także innych poważnych konsekwencji.
Przyczyn tej dolegliwości jest wiele, może być spowodowana wadami zgryzu, nieprawidłowym dopasowaniem wypełnienia zęba, protezy lub korony, dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych, niedoborami mikroelementów, ale także stresem. Może dotykać zarówno dzieci jak i dorosłych.


Czasem trudno rozpoznać tę dolegliwość, zgłasza ją przeważnie osoba, z którą śpimy. Bruksizm najczęściej rozpoznaje dentysta, który obserwuje ścieranie zębów, pękanie szkliwa, a nawet rozchwianie zębów. Poza tym bruksizm może powodować bóle głowy i twarzy oraz szum w uszach.
Z czasem może dojść do przerostu mięśni żwaczy, przez ich ciągłą pracę i twarz zmienia kształt na bardziej kwadratowy. Nieleczony bruksizm prowadzi do poważnych konsekwencji: stanów zapalnych i ropni jamy ustnej, utraty zębów, uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Jest kilka metod leczenia bruksizmu: najważniejsze jest wykluczenie chorób, które go powodują, tzn. leczenie wad zgryzu, uzupełnienie niedoborów.
Po wykluczeniu przyczyn organicznych, stosuje się dwie metody: zakładanie szyny relaksacyjnej na noc lub ostrzykiwanie toksyną botulinową.
Szyna relaksacyjna chroni mechanicznie przed zaciskaniem zębów.
Toksyna botulinowa osłabia działanie mięśni żwaczy, przez co nie zaciskają się aż tak mocno. Zmienia się też owal twarzy na bardziej łagodny. Zabieg należy powtarzać co 6 miesięcy.