GINEKOMASTIA

GINEKOMASTIA

Chociaż duży biust występuje głównie u kobiet, czasem zdarzają się przypadki większych piersi u panów. Jest to ginekomastia czyli przerost piersi u mężczyzn, przypadłość natury hormonalnej. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele sposobów rozwiązania tego często kłopotliwego problemu.

Ginekomastia – objawy

Przerost biustu u mężczyzn, czyli ginekomastia, polega na występowaniu większego rozmiaru obu lub tylko jednej piersi na skutek rozrostu tkanki gruczołowej. Czasem towarzyszy temu rozrost tkanki tłuszczowej i włóknistej. Zdarza się, że powiększony gruczoł powoduje ból i ucisk. Problem ten dotyka chłopców i mężczyzn w każdym wieku, od noworodków, poprzez młodzież w wieku pokwitania, a także starszych mężczyzn.

Przyczyny ginekomastii

Przed kwalifikacją do zabiegu operacyjnego należy koniecznie skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, aby znaleźć przyczynę występowania problemu. Ginekomastia może mieć bowiem wiele przyczyn, a niektóre mogą sygnalizować poważniejszą chorobę. Do przyczyn ginekomastii zaliczyć można m.in.:

– choroby nowotworowe piersi,

– zaburzenia hormonalne,

– przyjmowanie niektórych leków,

– ­­lipomastię, czyli zwiększone otłuszczenie ciała w obszarze klatki piersiowej.

Najczęściej mamy do czynienia z postacią idiopatyczną, czyli taką bez uchwytnej przyczyny.

Metody leczenia ginekomastii

W zależności od przyczyny występowania problemu lekarz dobiera do pacjenta metodę leczenia ginekomastii, która pozwoli na odtworzenie prawidłowego kształtu piersi. Jeśli ginekomastia spowodowana jest przerostem tkanki tłuszczowej w okolicach klatki piersiowej (ginekomastia tłuszczowa) stosuje się liposukcję, czyli zabieg usunięcia tkanki tłuszczowej.

W przypadku ginekomastii gruczołowej dochodzi do powiększenia gruczołu sutkowego, co wskazuje na występowanie stanu chorobowego. W ramach leczenia chirurgicznego wykonuje się operację usunięcia gruczołu przez małe cięcie na granicy otoczki sutka. Czasem konieczne jest też usunięcie nadmiaru skóry.

Operacje przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym.

Postępowanie pooperacyjne

Po zabiegu pacjent przebywa w szpitalu maksymalnie do dwóch dni. W zależności od przyczyny wystąpienia ginekomastii zalecenia pooperacyjne mogą się nieco różnić. Powinno znaleźć się wśród nich noszenie bielizny lub ubrania uciskowego. Dla pacjentów po zabiegu ginekomastii tłuszczowej warto też rozważyć wykonanie serii masaży.