KOREKCJA ZMARSZCZEK TOKSYNĄ BOTULINOWĄ

Zmarszczki kojarzą nam się ze starszym wiekiem, ale nie jest to do końca prawda. Istnieją zmarszczki, które pojawiają się już w trzeciej dekadzie życia, są to zmarszczki mimiczne. Powstają na skutek ciągle powtarzanych min i stąd ich nazwa. U jednych osób są to tzw., kurze łapki, czyli zmarszczki w okolicy zewnętrznego kącika oka, najlepiej widoczne podczas uśmiechu, u innych są to poziome zmarszczki na czole, szczególnie podczas wyrażania zdziwienia oraz pionowe zmarszczki między brwiami, tzw. lwia bruzda, powstająca podczas mrużenia oczu. Wymienione zmarszczki występują najczęściej, ale mogą być też inne, charakterystyczne dla danej osoby.

Początkowo zmarszczki pojawiają się tylko w trakcie robienia danej miny, ale z czasem utrwalają się i pogłębiają. Na szczęście istnieje skuteczna metoda ich leczenia, jest nią toksyna botulinowa. Po wstrzyknięciu jej w mięsień, który jest odpowiedzialny za powstanie zmarszczki, toksyna blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, co skutkuje osłabieniem działania mięśnia. Mówiąc prościej, mięśnie mimiczne kurczą się znacznie słabiej, a skóra je pokrywająca nie marszczy się, nie tworzą się więc zmarszczki. Twarz wygląda na bardziej wypoczętą i odprężoną.

Zabieg nie jest zbyt bolesny, wykonuje się kilka wstrzyknięć bardzo małych objętości leku, przez najcieńszą igłę. Pełen efekt zabiegu jest widoczny po 2 tygodniach i utrzymuje się około pół roku. Ważny jest też efekt niefarmakologiczny. Podczas działania toksyny botulinowej odzwyczajamy się od pewnych nawyków, np. ciągłego marszczenia czoła. Nawet kiedy toksyna już nie działa, pozytywny efekt pozostaje.