LECZENIE BLIZN

Nasze ciało wystawione jest na szereg niebezpieczeństw, które mogą w mniej lub bardziej trwały sposób je uszkodzić. Drobne otarcia czy pęknięcia skóry zdarzają się nam niemal codziennie. W przypadku głębszej i bardziej poważnej rany możemy spodziewać się wystąpienia blizny. Czasem mają one nieestetyczny wygląd, który jest powodem do kompleksów i prób zakrycia ciała. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna może pomóc uporać się ze znienawidzonymi bliznami, znacznie poprawiając ich wyląd.

Co to jest blizna?

Każdy zabieg, nacięcie i zranienie skóry pozostawia w konsekwencji bliznę. Bezpośrednio po wygojeniu rany, jest ona czerwona i bardzo widoczna. Z czasem ten wygląd się zmienia. Mówimy wtedy o dojrzewaniu blizny, które trwa nawet do roku, a w bliznach pooparzeniowych do 2 lat. Po tym okresie możemy mówić, że blizna jest dojrzała i osiągnęła swój ostateczny wygląd.

Nieprawidłowe gojenie ran

Prawidłowo blizna powinna być płaska, w kolorze ciała lub nieco jaśniejsza. Często jednak mamy do czynienia z zaburzeniami gojenia. Powstają wówczas mało estetyczne, nieprawidłowe blizny: blizny przerostowe, zanikowe lub bliznowce. Na to, czy rana zabliźni się prawidłowo czy nie wpływają różne czynniki, które możemy podzielić na ogólnoustrojowe i miejscowe.

Czynniki ogólnoustrojowe to: wiek pacjenta, stan zdrowia, choroby towarzyszące, szczególnie cukrzyca, stan odżywienia, a w tym poziom białka i mikroelementów, przyjmowane leki.

Czynniki miejscowe to: prawidłowe zeszycie rany, dobre ukrwienie otaczających tkanek, brak zakażenia. Czasem jednak nawet u młodych, zdrowych ludzi po prawidłowym zszyciu rany może dojść do powikłań w czasie jej bliznowacenia.

Leczenie blizn – metody

W zaburzeniach gojenia mamy do czynienia z dwoma rodzajami sytuacji: nadmiernym gojeniem i niedostatecznym gojeniem. W zależności od rodzaju blizny dobiera się odpowiednie metody ich leczenia, które często wymagają czasu, aby dostrzec efekty.

W pierwszym przypadku powstaje blizna przerostowa lub bliznowiec, rana jest wypukła, szeroka, ma intensywny wiśniowy kolor. Może dawać objawy takie jak świąd, pieczenie czy dyskomfort. Leczenie bliznowców jest trudne. Można wyciąć bliznowca i zszyć ranę jeszcze raz, ale niestety często nawracają. Oprócz tego stosuje się ostrzykiwanie steroidem, laseroterapię oraz presoterapię.

W przypadku niedostatecznego gojenia stosuje się różne specjalistyczne opatrunki, w tym terapię podciśnieniem.

Jeśli mamy do czynienia z bliznami zanikowymi – czyli takimi które powodują zagłębienie w skórze, przykurcz, ograniczenia ruchu – postępowanie jest inne. W zależności od  przypadku stosuje się różne rodzaje plastyki blizny, które ją wydłużą, zmienią kierunek i poprawią wygląd. Poza tym bardzo skuteczne jest przeszczepienie tłuszczu. W przypadku blizn na dużej powierzchni stosuje się ekspandery tkankowe, które wszczepia się pod sąsiadującą z blizną zdrową skórę i stopniowo ją rozciąga, a następnie tą rozciągniętą skórą pokrywa ubytek po usunięciu blizny.

Po bardziej szczegółowe informacje zapraszam do przeczytania mojego artykułu……