ODSYSANIE TŁUSZCZU

Liposukjca

Każdy z nas ma inny typ figury i może gromadzić tłuszcz w innym miejscu. Nawet u osób z prawidłowa masą ciała mogą istnieć obszary, gdzie jest go zbyt dużo i pomimo ćwiczeń i odpowiedniej diety trudno się go pozbyć. Działa to stanowczo demotywująco. W takich sytuacjach pomocna okazać się może liposukcja, czyli zabieg usuwający nadmiar tkanki tłuszczowej.

Liposukcja – dla kogo?

Zabieg liposukcji jest przeznaczony dla osób, które chcą usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z problematycznych obszarów. Należy jednak podkreślić, że zabieg ten nie służy redukcji masy ciała, a wymodelowaniu go. Najlepsze efekty uzyskuje się u osób, które mają elastyczną skórę. Liposukcję wykonuje się najczęściej na brzuchu, udach, pośladkach, „boczkach” oraz „bryczesach”. Zakres zabiegu dokładnie ustalany jest z pacjentem w czasie konsultacji przed operacją.

Liposukcja może być także metodą leczenia w ginekomastii, czyli powiększeniu piersi u mężczyzn, jeśli spowodowana jest u nich nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej w obszarze klatki piersiowej. Liposukcja znajduje zastosowanie również w medycynie estetycznej, gdzie służy zlikwidowaniu obwisłego – inaczej nazywanego podwójnym – podbródka, czy tzw. chomików. Poza tym jest elementem składowym procedury przeszczepu tłuszczu, który ma bardzo wiele zastosowań – nadaje się m.in. do wykorzystania go do przeszczepów w okolice piersi lub twarzy.

Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem, na której ustala się dokładny zakres zabiegu. Liposukcję wykonuje się zwykle w sedacji (znieczulenie miejscowe) albo przy dużej rozległości zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Pierwszym etapem jest podanie do zaplanowanego obszaru odsysania, specjalnego roztworu leków znieczulających, obkurczających naczynia krwionośne i rozdrabniających tłuszcz. Po odczekaniu około 20 minut z zastosowaniem kaniul wykonuje się odsysanie tłuszczu. Po zabiegu nie pozostają blizny, ponieważ kaniule wprowadza się przez małe 3-milimetrowe nacięcia. Pozwala to na usuwanie tłuszczu z tak delikatnych obszarów ciała jak podbródek, okolice twarzy czy łydki.

Przez okres około 4 tygodni zaleca się noszenie bielizny modelującej i opatrunków, które przyspieszą gojenie i zmniejszą obrzęk.