OPERACJA NOSA

Nos

Nos jest położony centralnie na twarzy, jest najbardziej wypukłą jej częścią i dlatego skupia na sobie całą uwagę i widoczne są na nim nawet niewielkie odstępstwa od normy. Dlatego też bywa źródłem problemów i kompleksów.

Poza problemem estetycznym, jeśli mamy do czynienia z krzywą przegroda nosową, jest ona źródłem kłopotów z oddychaniem, chrapania i nawracających infekcji.

Każdy nos jest inny, zasadniczy podział patologii nosa wyróżnia: nos krzywy, nos garbaty i nos duży, albo kilka tych czynników na raz. Częstym problemem jest także opadający koniuszek nosa.

Nabyte deformacje nosa występują po urazach sportowych lub wypadkach komunikacyjnych, w wyniku których dochodzi do złamania nosa i skrzywienia jego przegrody.

Przed zabiegiem należy wykonać tomografię komputerową, aby dokładnie ocenić budowę chrzęstną i kostną nosa.

Rodzaj operacji uzależniony jest od rodzaju wady lub uszkodzenia nosa.

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Trwa ona około 4 godzin. Po zabiegu w przewodach nosowych pozostawia się na dwie doby setony- czyli specjalne opatrunki, które niestety uniemożliwiają oddychanie przez nos. Na tydzień zakłada się opatrunek gipsowy, który utrzymuje odpowiednie położenie kości, ale także zmniejsza obrzęk. Po operacji należy się liczyć z wystąpieniem dużego obrzęku twarzy i zasinieniami wokół oczu.