PLASTYKA POWŁOK BRZUSZNYCH

Ładny, płaski brzuch to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Żeby osiągnąć ten cel stosuje się odpowiednią dietę i regularne ćwiczenia. Niestety, czasem to nie wystarcza. Na skutek różnych wydarzeń w życiu niektórzy zmagają się z nieestetycznym wyglądem brzucha, który jest przyczyną kompleksów. Z myślą o takich osobach przeprowadza się zabieg o nazwie plastyka powłok brzusznych, inaczej zwany abdominoplastyką.

Plastyka powłok brzusznych – dla kogo?

Wskazaniem do wykonania  zabiegu jest nadmiar luźnej skóry na brzuchu, który tworzy zwisający fałd, oraz rozstęp mięśni prostych brzucha. Z taką sytuacją mamy do czynienia po dużej utracie masy ciała, w wyniku odchudzania lub operacji bariatrycznej oraz po ciąży.

Po dużej utracie masy ciała, w podbrzuszu pozostaje wiszący fałd skórny, który sam nie ulegnie obkurczeniu, a bardzo utrudnia codzienną aktywność oraz uprawianie sportów. Poza tym może powodować nieprzyjemne odparzenia i zakażenia skóry.

Po ciąży lub kilku ciążach skóra na brzuchu jest rozciągnięta i nawet u szczupłych osób tworzy nieestetyczną fałdę. Poza tym często mamy do czynienia z rozstępem mięśni prostych brzucha, co powoduje uwypuklenie brzucha.

Przebieg zabiegu i postępowanie pooperacyjne

W trakcie abdominoplastyki usuwa się nadmiar skóry, a następie zszywa rozstęp mięśni prostych brzucha, aby stał się on znowu płaski. Operacja może mieć różny zakres w zależności od pacjenta, u pań po ciąży zwykle dotyczy tylko podbrzusza, a u osób po dużej utracie masy ciała całego brzucha, a nawet boków i pleców.

Jest to zabieg operacyjny wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Cięcie wykonuje się w podbrzuszu tak, aby blizna była potem zakryta bielizną. Po zabiegu w ranie pozostawione są dreny. Wymagane jest pozostanie w szpitalu na co najmniej dobę. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty i uniknąć powikłań, pacjent musi nosić pas przeciwprzepuklinowy przez około 6 tygodni po operacji i prowadzić oszczędzający tryb życia. Pozwoli to na zminimalizowanie występowania powikłań, do których zaliczyć można wytworzenie krwiaka lub surowiczaka – zbiornika płynu w ranie. Ważne jest zatem stosowanie się do zaleceń lekarza.

Zapraszam do obejrzenia materiału video