REKONSTRUKCJA PIERSI

Rekonstrukcja piersi po mastektomii

Mastektomia to zabieg usunięcia jednaj lub obu piersi w trakcie leczenia lub profilaktyki nowotworu piersi. Kobiety, które straciły piersi z powodu choroby, często o jak najdokładniejszym odtworzeniu ich wyglądu sprzed choroby. Współczesna chirurgia plastyczna oferuje szereg metod pozwalających na rekonstrukcję piersi po mastektomii.

Metody rekonstrukcji piersi po mastektomii

Istnieje wiele metod tego zabiegu. Dobieram go do pacjentki z uwzględnieniem takich czynników jak:  wielkość piersi, rozległość resekcji, jakość blizny, stosowanie radioterapii. Rekonstrukcję przeprowadza się za pomocą tkanek własnych, za pomocą implantu, lub łącząc obie te metody.

Którą metodę wybrać?

Rekonstrukcja piersi za pomocą tkanek własnych pobranych z brzucha (płaty DIEP, TRAM) dają bardzo naturalny efekt. Nie są to jednak operacje dla pacjentów z obciążeniami krążeniowymi, oddechowymi i palaczy tytoniu, ponieważ trwają wiele godzin i wykonuje się w nich zespolenia mikronaczyniowe.

Najczęściej stosowana metodą rekonstrukcji piersi jest wszczepienie implantu. U pacjentek po mastektomii, a w szczególności po radioterapii, gdzie mamy do czynienia z blizną, konieczne jest poprzedzenie tego zabiegu wszczepieniem ekspandera. Jest to specjalny zbiornik, połączony z portem umieszczanym podskórnie. Następnie napełniany jest ekspander solą fizjologiczną, aby powoli rozciągać skórę. Kiedy uzyska się już wystarczającą objętość, podczas drugiej operacji zamienia się ekspander na implant.

U pacjentek ze znacznym niedoborem tkanek w miejscu blizny stosuje się przeniesienie płata LD. Jest to fragment mięśnia najszerszego grzbietu z pleców na klatkę piersiową, oraz wszczepia implant.

Dalsze etapy zabiegu rekonstrukcji piersi

W kolejnym etapie po około ½ roku po rekonstrukcji piersi wytwarza się brodawkę sutkową. Jest to zabieg plastyki miejscowej z okolicznych tkanek. Otoczkę sutka można zastąpić tatuażem. Korekcji kształtu zrekonstruowanej piersi można dokonać stosując przeszczep tłuszczu.