SYMETRYZACJA PIERSI

Symetryzacja piersi

Nierzadko zdarza się, że piersi u jednej osoby różnią się między sobą wielkością i kształtem. Żeby zniwelować ten efekt stosuje się zabieg symetryzacji piersi. Polega on na powiększeniu, podniesieniu lub zmniejszeniu piersi zdrowej tak, aby jak najbardziej zbliżyła się kształtem do nowo zrekonstruowanej piersi. Stosuje się go w nieco innych celach niż zwykły zabieg powiększania biustu z użyciem implantów czy z użyciem własnego tłuszczu.

Dla kogo jest zabieg symetryzacji piersi?

Symetryzacja piersi jest dedykowana przede wszystkim kobietom, które zostały poddane mastektomii, a następnie przeszły zabieg odtworzeniu piersi z zastosowaniem implantu. Wiele pacjentek po chorobie nowotworowej, które straciły w trakcie leczenia pierś, czuje się przez to mniej kobieco i atrakcyjnie. Poddają się wówczas operacji odtworzenia piersi, jednak pierś zrekonstruowana poprzez użycie implantu często różni się kształtem od tej zdrowej. Żeby skorygować tę różnicę stosuje się zabieg symetryzacji obu piersi. Jest to kolejny, po rekonstrukcji, etap odtwarzania piersi utraconej w czasie walki z chorobą, która pomoże odzyskać pacjentkom pewność siebie i poczucie kobiecości. Symetryzacja może być niezbędna, kiedy pierś zdrowa jest znacznie mniejsza lub znacznie większa, mniej jędrna i bardziej opadająca od drugiej, zrekonstruowanej chirurgicznie piersi. Głównym celem tego zabiegu jest jak największe upodobnienie piersi zdrowej do odtworzonej piersi.

Przebieg zabiegu i hospitalizacja

Jeszcze przed wykonaniem zabiegu lekarz zleca pacjentce szereg badań do wykonania. Są to m.in.: morfologia, elektrolity, kreatynina, EKG + RTG klatki piersiowe. Sam zabieg symetryzacji piersi wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W zależności od potrzeb pacjentki lekarz chirurg dokonuje redukcji zdrowej piersi lub zwiększa jej objętość. Czasem wykonywana jest też mastopeksja, czyli zabieg podnoszący opadającą pierś. Hospitalizacja po odbytym zabiegu symetryzacji piersi trwa do 3 dni. Dalsze zalecenia pooperacyjne lekarz dopasowuje indywidualnie do pacjentki.