PLASTYKA UD

PLASTYKA UD

Bez wątpienia nogi są jednym z najbardziej problematycznych obszarów dla osób, które chcą poprawić wygląd swojej sylwetki. Bardzo często gromadzi się na nich nadmiar tkanki tłuszczowej, którego nawet mimo zdrowej diety i intensywnych, regularnych ćwiczeń trudno jest się pozbyć. Dla osób którym udało się zrzucić dużą liczbę kilogramów w rejonach ud pojawia się kolejny mało estetyczny problem – obwisła, wiotka skóra. Zamiast rezygnować z krótkich sukienek czy spodni warto przemyśleć poddania się zabiegowi plastyki ud w dobrym gabinecie chirurgicznym.

Plastyka ud – wskazania do zabiegu

Jest zabieg wskazany po dużej utracie masy ciała w wyniku operacji bariatrycznej. Po utracie dużej masy ciała na udach pozostaje nadmiar skóry, który luźno zwisa, dając nieestetyczny efekt, a także utrudnia chodzenie. Kolejną przyczyną utraty jędrności i elastyczności skóry jest naturalny proces starzenia się. Nadmiar skóry występuje też u osób poddających się zabiegowi liposukcji ud, czyli usuwaniu tłuszczu z tego rejonu ciała. Dla tych właśnie osób, niezadowolonych z kondycji skóry nóg, proponuję zabieg plastyki ud. Polega na wymodelowaniu kształtu uda poprzez odessanie tkanki tłuszczowej, a następnie usunięciu nadmiaru skóry. Dzięki operacji nogi są o wiele smuklejsze i wyglądają zdecydowanie młodziej i zgrabniej.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem w trakcie konsultacji lekarz informuje pacjenta o przebiegu operacji i ustala odpowiednią metodę. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg prowadzi cięcie po wewnętrznej stronie uda, od pachwiny do kolana, i usuwa nadmiar skóry z tkanką podskórną. Operacja trwa przeważnie od 2 do 3 godzin. Po zabiegu w ranach pozostawiamy dreny do czasu aż wstępnie się zagoją.

Postępowanie pooperacyjne i możliwe komplikacje

Pacjent spędza dobę po zabiegu w szpitalu. W tym czasie zaleca się krótkie przechadzki, aby zapobiec tworzeniu się zatorów żylnych, które mogłyby doprowadzić do niedrożności układu naczyniowego. Kończyny dolne są również bardzo bogate w naczynia limfatyczne, które są przecinane podczas tej operacji, co może skutkować powikłaniami, takimi jak sączenia z rany czy tworzenie się zbiorników płynu – surowiczaków.  Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań lekarz wydaje zalecenia pacjentom. Na pewno konieczne jest noszenie rajstop uciskowych przez 6 tygodni, które przyspieszą proces gojenia.